Japończycy obserwowali zmiany klimatu od siedmiu wieków

Japońscy mnisi prowadzili zapiski o klimacie przez 700 lat, dlatego nie widzą nic zaskakującego w zmianach klimatycznych, bo Oni je obserwują już od bardzo dawna. To kolejny policzek dla pseudonaukowców rozpętujących histerię klimatyczną.

Japończycy obserwowali zmiany klimatu od siedmiu wieków

Jezioro Suwa leży w górach Kiso, w regionie nazywanym Alpami Japońskimi. Kiedy woda na jeziorze zamarza, dzienne wahania temperatury powodują, że lód rozciąga się i kurczy, co powoduje pękanie powierzchni i formowanie się charakterystycznego grzbietu na tafli jeziora. Japońska legenda głosi, że wypiętrzenie to jest formowane przez stopy bóstw shintoistycznych, które przechodzą przez jezioro. Od co najmniej 1443 roku mnisi mieszkający w świątyni nad jeziorem Suwa pieczołowicie zapisują datę pojawienia się owego wypiętrzenia.

Gdy naukowcy chcą poznać dane o klimacie z dalekiej przeszłości – korzystają z dowodów pośrednich. Analizują wtedy zmiany w słojach przyrostowych drzew, rdzenie lodowe i pyłki kwiatowe. Jednak dzięki danym o lodzie z Japonii możemy przeanalizować historyczne zmiany klimatu w sposób bardziej bezpośredni.

nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *