Japończycy chcą wysłać autonomicznego drona do Fukushimy

Choć wysłane w kwietniu dwa roboty-węże zostały uszkodzone przez wysokie promieniowanie, maszyny wyposażone w kamery pozwoliły zobaczyć operatorowi TEPCO jaka jest sytuacja wewnątrz reaktora nr 1. Teraz dowiadujemy się, że na miejsce zostanie wysłany kolejny robot. Będzie to zaawansowany, autonomiczny bezzałogowiec.

Japończycy chcą wysłać autonomicznego drona do Fukushimy
Japończycy chcą wysłać autonomicznego drona do Fukushimy

Dron został opracowany już w 2014 roku na japońskim Uniwersytecie Chiba. Na jego pokładzie zamontowano lasery, dzięki którym ta latająca maszyna będzie potrafiła wykrywać i omijać wszelkie przeszkody. Bezzałogowiec będzie również posiadał kamerę, urządzenie do pomiaru poziomu radioaktywności oraz odpylacz. Ze względu na fakt iż dron będzie tam zdany wyłącznie na siebie, uczeni chcą zapewnić tę maszynę w specjalne lądowisko, gdzie będzie mogła samodzielnie wymienić swoją baterię.

Autonomiczny bezzałogowiec wykazał się już podczas przeprowadzanych testów. Operator TEPCO chce go wysłać do reaktorów jądrowych nr 1, 2 i 3, gdzie doszło do stopienia rdzenia. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy dron będzie gotowy do rozpoczęcia swojej misji. Miejmy nadzieję, że maszyna jest wystarczająco odporna na wysoki poziom radiacji i nie ulegnie natychmiastowej awarii.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *