Jak szybko biegały dinozaury?

Dinozaury chodziły i biegały z różną prędkością, a maksymalna prędkość poruszania się zwierząt wzrastała do pewnej wartości masy ciała, a następnie malała. Zdaniem ekspertów, przyczyną tego był deficyt energii, który występuje w ciele zwierzęcia, podczas przyspieszonego ruchu, aż do maksymalnej prędkości.

Wiemy, że miliony lat temu na Ziemi żyły dinozaury i spotkała je wielka zagłada. Chociaż wraz z coraz to nowymi wykopaliskami odnajdujemy szczątki najróżniejszych gatunków tych niezwykłych gadów, to jednak wciąż prawie nic o nich nie wiemy. Międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA dokonał interesujących analiz, wyliczeń i symulacji, dzięki którym udało się im nieco rozjaśnić wiele kwestii i dowiedzieć, jak szybko poruszały się dinozaury.

Praca naukowa omawia wiele gatunków zwierząt, w tym skupia się również na dinozaurach, a dokładnie Tyranozaurze, Welociraptorze i Brachiozaurze. Okazuje się, że każdy z tych gatunków chodził i biegał z różną prędkością, a maksymalna prędkość poruszania się zwierząt wzrastała do pewnej wartości masy ciała, a następnie malała. Zdaniem ekspertów, przyczyną tego był deficyt energii, który występuje w ciele zwierzęcia, podczas przyspieszonego ruchu, aż do maksymalnej prędkości.

Badania ujawniają, że ważący 6 ton Tyranozaur biegał z prędkością do 30 km/h, 20-kilogramowy Welociraptor ponad 40 km/h, a 80-tonowy Brachiozaur ponad 20 km/h, czyli większość ludzi nie miałby szans uciec przed masywnym gigantem o „żyrafiej” szyi. Analiza specjalistów opierała się na danych empirycznych zgromadzonych na podstawie 474 gatunkach organizmów o masie od 30 mikrogramów do stu ton.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *