Islandia źródłem wiedzy o życiu w kosmosie

Największe tajemnice powstania życia na innych obiektach przemierzających otchłań kosmosu możemy rozwiązać za pomocą jednego z islandzkich jezior podlodowcowych. Woda jeziora Skaftárkatlar nigdy nie miała styczności z ziemską atmosferą, a pomimo tego niedawno dokonano tam nowe szczepy bakterii.

Dla astrobiologów, Islandia stała się więc idealnym miejscem do badania egzystencji obcych form życia w warunkach, które bardzo różnią się od naszej planety. I co najlepsze, badania te mogą być prowadzone bez ruszania się z Ziemi. Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, pracujących w ramach projektu Astro Lakes, uważają, że warunki panujące w wodzie jeziora Skaftárkatlar przypominają te na lodowych księżycach Saturna czy Jowisza.

Tymczasem bakterie nieznane dotąd nauce pływają w bardzo zasiarczonej wodzie w jeziorze Skaftárkatlar pod ok. 300-metrową warstwą lodu. Chociaż różnica jest gigantyczna, to środowiska te są bardzo podobne. Naukowcy chcą lepiej poznać odkryte bakterie i zrozumieć istotę ich funkcjonowania oraz rozwoju. Na podstawie danych będzie można później lepiej przygotować już planowane przez NASA i ESA misje na te fascynujące obiekty.

Jeśli uda się nam odkryć tam życie, to ten fakt, bez wątpienia, zupełnie odmieni nasze spojrzenie na cały Wszechświat i powstanie w nim oraz egzystencję najróżniejszych form życia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *