Inwazja kosmitów na japońskiej plaży?

Inwazja kosmitów czy katastrofa ekologiczna na japońskiej plaży? Nie, to umihotaru – stworzenia nieco podobne do świetlików zamieszkujące plaże Okayamy.

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy

Umihotaru to daleki kuzyn świetlika zamieszkujący plaże Okayamy. Te maleńkie stworzenia świecą w ciemności dzięki luminescencyjnym substancjom, które znajdują się w ich organizmach. Dokładnie powodują je unikalne białka, które emitują światło w ich brzuchach. W dzień wyglądają jak plankton albo drobniutkie ziarenka, podobne do nasion chia.

Wbrew pozorom nie jest łatwo je znaleźć. Podstawą jest odszukanie piaszczystej plaży. Jeśli uda ci się odnaleźć świetlika, możesz go śmiało wziąć w ręce. Jeżeli Ci się wyślizgnie z dłoni – pozostawi na niej świetlistą smugę przez krótki moment.

Emitowane przez nie światło jest tak jasne, że w trakcie II wojny światowej Japończycy wykorzystywali je jako alternatywę dla latarek. By żołnierze mogli oświetlić mapy pod osłoną nocy, mielono umihotaru na proszek, który przez długi czas utrzymywał swoje właściwości.

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-01

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-02

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-03

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-04

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-05

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-06

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-07

inwazja-kosmitow-na-japonskiej-plazy-08

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *