Inteligencję dziedziczymy po matce

Nie dziedziczymy inteligencji po naszym ojcu, co wcale nie oznacza, że jego rola w procesie wychowawczym jest zbędna. To jemu zawdzięczamy sposób wyrażania naszych pierwotnych instynktów, czy emocji.

Inteligencję dziedziczymy po matce

Albert Einstein opowiadał anegdotę o damie słynącej z niezwykłej urody, która ośmieliła się mu wysłać list z zapytaniem o to, czy nie sądzi, że warto spłodzić wspólnie potomstwo i przekonać się, jak wyjątkowy człowiek mógłby się narodzić dzięki połączeniu jego inteligencji z jej fizycznym pięknem. „- A co, jeśli byłoby odwrotnie?” – odpowiedział twórca teorii względności. Okazuje się, że i w tym przypadku Einstein się nie mylił. Dziś naukowcy mają niezbite dowody na to, że za mutacje genetyczne wpływające na rozwój naszej inteligencji odpowiada wyłącznie komórka jajowa.

Według prof. Wolf Reik z Uniwersytetu Cambridge, geny ojca dążą do tego, by zapewnić potomstwu odpowiednie gabaryty. Poprzez oddziaływanie na łożysko mogą pomóc stworzyć odpowiednie warunki wzrostu już na etapie płodowym, co zwiększa szanse na to, że uda się je bez komplikacji urodzić. Mogłoby się wydawać, że to matce zależy, by rozwijające się w niej dziecko miało komfortowe warunki rozwoju.

Inteligencję dziedziczymy po matce

Okazuje się, że jej ciało robi wszystko, by embrion nie pozbawił jej wszystkich substancji odżywczych. Biologicznie organizm matki podczas ciąży nastawia się na to, by w przyszłości starczyło jej sił na wychowanie potomstwa, a jeśli jest zbyt słabe, to samoistnie ogranicza jego szanse na przeżycie i stara się go wyeliminować. Gdy DNA ojca przedostaje się do komórki jajowej, geny matki zaczynają być w stanie gotowości do tego, by podjąć walkę z nowym materiałem genetycznym.

Bank nasienia ze spermą geniuszy w Kalifornii działał przez 19 lat i dzięki niej na świat przyszło 215 dzieci. Ilu geniuszy udało się spłodzić dzięki genetycznemu skarbcowi? Natura lubi płatać figle, ponieważ tylko w jednym przypadku udało się stwierdzić, że dziecko geniusza wyrosło na osobę ponadprzeciętnie uzdolnioną. Nikt jednak nie zabłysnął jakąś wybitną inteligencją.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *