Inhalacyjna szczepionka pozwoli na efektywną walkę z ebolą

Badacze z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Teksańskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych opracowali szczepionkę na ebolę podawaną w aerozolu. Sukcesem zakończyły się testy na małpach gatunku rezus, które przeżyły zastrzyk „śmiertelnej dawki” groźnego wirusa.

Inhalacyjna szczepionka pozwoli na efektywną walkę z ebolą
Inhalacyjna szczepionka pozwoli na efektywną walkę z ebolą

Inhalacyjne podawanie szczepionki niesie za sobą wiele zalet. Nie wymaga użycia igły – pozwala to na wykonanie zabiegu uodparniającego bez konieczności angażowania personelu medycznego, oraz znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego z tych zalet skorzystają w szczególności mieszkańcy Zachodniej Afryki.

Podczas eksperymentu badacze zarazili ebolą 12 małp. Cztery z nich otrzymały pojedynczą dawkę preparatu inhalacyjnego, cztery – podwójną, dwie – konwencjonalną szczepionkę płynną. Dwie szczęśliwe małpy dostały niebywałą okazję wykorzystania własnej inicjatywy do walki z wirusem.

Zwierzęta, którym podano środki uodparniające nie wykazały oznak stanu chorobowego. Infekcja rozwinęła się tylko u małp z niezaszczepionej grupy kontrolnej, które następnie zostały uśpione. Fakt, że pojedyncza dawka zadziała równie dobrze jak podwójna świadczy o satysfakcjonującej skuteczności metody.

Pierwszy autor pracy, Alex Bukreyev twierdzi, że szczepionka w aerozolu, która wymaga tylko jednej dawki uprościłaby prowadzenie akcji prewencyjnych, oraz ułatwiła walkę z rozwijającymi się ogniskami chorobowymi i skutkami bioterroryzmu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *