Ile kosztuje nas Bronisław Komorowski?

Budżet Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego na ten rok wynosi 168 milionów złotych. Bardziej kosztowni w utrzymaniu w Europie są tylko prezydenci Włoch i Francji oraz brytyjska królowa.

Ile kosztuje nas Bronisław Komorowski?
Ile kosztuje nas Bronisław Komorowski?

Komorowski już na początku swojego urzędowania – w 2010 roku podniósł budżet swojej kancelarii o 22 miliony złotych. Wynosił od wtedy więcej niż w tym roku, bo aż 178 milionów złotych.

Na co wydawane są te pieniądze? Kancelaria zatrudnia prawie 400 osób. Średnia płaca wynosi ponad 9 tysięcy złotych miesięcznie. Sam prezydent pobiera 14 tysięcy miesięcznie. Ale aż 128 milionów idzie na bieżące wydatki.

Do wydatków kancelarii doliczyć trzeba też wypłacane pensje dla byłych prezydentów. Przez kancelarie finansowana jest też Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której budżet wynosi 14 mln złotych.

Na utrzymaniu kancelarii są też trzy prezydenckie wille: w Wiśle, na Helu i w Ciechocinku. Warte uwagi są dwie pierwsze. Prezydent pomaga też niebagatelną kwotą 30 milionów złotych w restaurowaniu zabytków Krakowa.

W Europie więcej kosztuje podatników jedynie prezydent Włoch Sergio Mattarella, którego budżet w przeliczeniu na złotówki wynosi aż 910 milionów. Zanim uplasował się Francois Hollande, który ma do dyspozycji 410 milionów złotych. Więcej od Komorowskiego wydaje też brytyjska królowa. Jej wydatki sięgają w przeliczeniu na złotówki ponad 216 milionów.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *