Gwiazdy pędzące przez bezkres kosmosu

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował bardzo ciekawą grupę gwiazd, które mimo iż nie mają wielkich rozmiarów i nie są bardzo stare, to jednak emitują gigantyczne ilości gazów. Naukowcy z NASA, którzy prowadzą badania tych gwiazd, są zaskoczeni.

Dotychczas sądzono, że takie zachowania są charakterystyczne dla olbrzymich i starych gwiazd, ale wszystko wskazuje na to, że naukowcy byli kolejny raz w błędzie.

Na zdjęciach widoczne są dwie gwiazdy zaobserwowane przez teleskop Hubble’a. Możemy zobaczyć jak dziwaczne smugi gazów po sobie pozostawiają. Emitowanie gazów w tym przypadku jest bardzo podobne do tego, co możemy zaobserwować, gdy wrzucimy do szklanki wypełnionej wodą tabletkę musującą. Wówczas tabletka zachowuje się niczym gwiazda, która uwalnia ze swego wnętrza olbrzymie ilości gazów, które następnie rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach.

Na pierwszej fotografii ukazany jest gazowy zygzak. Gwiazda przemieszcza się więc nieregularnie, często zmieniając tor wędrówki. Na drugim zdjęciu widoczne są dwie gazowe smugi. Przypomina nam to obraz, jaki możemy zaobserwować z lotu ptaka, np. patrząc na łódkę przemierzającą jezioro. Pozostawia ona za sobą charakterystyczne szlaki, dokładnie takie same jak nasza gwiazda. To dowód na to, że wiele zjawisk w głębi kosmosu można porównać do tych, które znane są nam z Ziemi. Oczywiście proces ich powstawania jest inny, ale łączy je widok, który możemy zaobserwować.

Naukowcy są zdania, że powinno się utworzyć nową grupę do której zakwalifikowane zostaną odkryte gwiazdy tego typu. Łącznie naliczono ich 14, mają kilka milionów lat, a więc są bardzo młode. Pomiary wykazują, że gwiazdy poruszają się z zawrotną prędkością 180 tysięcy kilometrów na godzinę, a gazowe smugi ciągną się na odległości od 150 miliardów do ponad biliona kilometrów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *