Gubernator Tokyo chce kompletnie zakazać palenia

Lewicowa gubernator Tokyo – Yuriko Koike – chce przeforsować faszystowskie prawo ograniczające do zera prawa około 18% tokijskich palaczy, zakazujące im palenia w obrębie największej metropolii na świecie – Tokyo.

Gubernator Tokyo Yuriko Koike będzie dążyła do wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. W 2020 roku stolica Japonii będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Podobny pomysł na szczeblu centralnym nie ma szans powodzenia. Zwolennikiem palenia jest m.in. premier Shinzo Abe.

50 lat temu palaczami była około połowa Japończyków. Obecnie stanowią 18 procent społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) plasuje Japonię na końcu stawki państw zwalczających ten nałóg. W 2003 roku wprowadzono przepis, który miał zachęcać restauratorów i właścicieli innych obiektów do tworzenia stref wolnych od dymu nikotynowego, ale nie przewiduje on kar w przypadku nie podejmowania jakichkolwiek kroków w tym kierunku. W mojej ocenie bardzo słusznie – jeśli Ci się nie podoba, że w danym lokalu można palić – wybierasz inny i po sprawie. Inna sprawa z paleniem np. w biurach. W niektórych przypadkach nie masz innego wyboru…

Głosowanie nad zakazem planowane jest jesienią.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *