Gorbaczow ostrzega przed wielką wojną w Europie

Ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow ostrzegł na łamach tygodnika „Der Spiegel” – w kontekście konfliktu na Ukrainie – przed wybuchem wielkiej wojny w Europie. Skrytykował też Niemcy za rzekome plany udziału w „nowym podziale Europy”.

Gorbaczow ostrzega przed wielką wojną w Europie
Gorbaczow ostrzega przed wielką wojną w Europie

„Jeśli w tej napiętej atmosferze komuś puszczą nerwy, to nie przeżyjemy najbliższych lat” – powiedział Gorbaczow w wywiadzie dla „Spiegla”. Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR skrytykował „katastrofalny kryzys zaufania” pomiędzy Rosją, a Zachodem i wezwał do „odmrożenia” relacji. „Potrzebna jest nowa odwilż” – zaznaczył.

Gorbaczow wytknął Niemcom, że chcą uczestniczyć w „nowym podziale Europy”. „Już raz, podczas II wojny światowej, Niemcy próbowały rozszerzyć obszar swego panowania na Wschód. Jakiej lekcji jeszcze potrzebują?” – pytał polityk w rozmowie ze „Spieglem”. Cały wywiad ukaże się w wydaniu papierowym w sobotę.

Gorbaczow cieszy się w Niemczech ogromną popularnością. Uważany jest za głównego sprawcę zakończenia zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec. W listopadzie brał udział jako gość honorowy w obchodach 25. rocznicy upadku muru berlińskiego.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *