Gigantyczny radioteleskop zaczął szukać kosmitów

W chińskiej prowincji Guizhou ukończono budowę i oddano do użytku największy radioteleskop na świecie o nazwie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope).

gigantyczny-radioteleskop-zaczal-szukac-kosmitow

Zakończyła się realizacja jednego z największych w historii ludzkości przedsięwzięć w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam zajrzeć głębiej w głąb Wszechświata i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, a także przyspieszy poszukiwania obcych cywilizacji. Dzięki teleskopowi FAST – świat nauki będzie mógł prowadzić obserwacje nieba z niesłychaną dokładnością i zasięgiem nawet 3 razy większym niż dotychczas.

Chiński radioteleskop składa się z 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku 11 metrów. To prawdziwy olbrzym – jego czasza ma 500 metrów średnicy. Dzięki temu radioteleskop FAST stał się największym na świecie radioteleskopem o pojedynczej czaszy. Dla porównania, drugi co do wielkości radioteleskop w Arecibo ma czaszę o średnicy zaledwie 305 metrów.

FAST powstał w górach, w prowincji Guizhou, z dala od wszelkich miast i siedzib ludzkich, które mogłyby zakłócić jego pomiary. FAST, z uwagi na swoje możliwości, już jest wykorzystywany przez Stephen’a Hawking’a i Jurij’a Milner’a w pracach nad programem poszukiwania życia pozaziemskiego Breakthrough Listen.

Share

2 thoughts on “Gigantyczny radioteleskop zaczął szukać kosmitów

  1. A czy czasem nie buduje się kolejny jeszcze większy ? Jeśli dobrze pamiętam oni mają teraz straszne parcie na te teleskopy ;p. Niech dobrze zbadają to słońce z tą rzekomą sferą dysona bo z kumplem prawie się pokłociliśmy o to :p.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *