Geny niesporczaków umożliwią nam podróże kosmiczne

Niesporczaki potrafią przeżyć w temperaturach zbliżonych do zera bezwzględnego i sięgających 150 stopni Celsjusza. Znoszą ciśnienie do 6 tysięcy atmosfer i tysiąckrotnie większe dawki promieniowania niż człowiek. Ich geny mogą być tym, co umożliwi nam podbój kosmosu.

geny-niesporczakow-umozliwia-nam-podroze-kosmiczne

Niesporczaki są maleńkimi bezkręgowcami. Niesporczaki potrafią przeżyć w otwartej przestrzeni kosmicznej i bytować w temperaturach zbliżonych do zera bezwzględnego. Niesporczaki potrafią przeżyć do 100 lat bez wody. Japońskim naukowcom udało się niesporczaki zamrozić i po rozmrożeniu, 30 lat później, przywrócić parę osobników do życia.

Ostatnio mapowano cały genom tych niezwykłych stworzeń i odnaleziono geny, które odpowiadają za produkcję białka chroniącego DNA niesporczaków przed promieniowaniem kosmicznym. Naukowcy uważają, że gen ten może okazać się bezcenny jeśli człowiek chce na poważnie myśleć o podboju kosmosu. Musimy w jakiś sposób zabezpieczyć się przed zabójczym wpływem promieniowania w kosmosie, poza chroniącą nas warstwą ziemskiej magnetosfery.

Badacze z Uniwersytetu Tokijskiego sprawdzili nawet to ostatnio wprost. Bombardowali oni ludzkie DNA za pomocą silnej dawki promieniowania rentgenowskiego i faktycznie białka pochodzące od niesporczaków skutecznie chroniły ludzki materiał genetyczny – tak, że ten nadawał się do dalszej reprodukcji.

Na razie to tylko pierwszy krok, ale pokazuje, że technicznie coś takiego jest możliwe.

u-tokyo.ac.jp

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *