Genetyczny filament do organów z drukarek 3D

Sztuczne organy z drukarek 3D są już horyzoncie, a te prostsze takie jak tchawica czy pęcherz są już dziś używane do przeszczepów. W „produkcji” tych bardziej skomplikowanych może z kolei bardzo pomóc najnowszy wynalazek – genetyczny filament do drukarek 3D.

Genetyczny filament do organów z drukarek 3D
Genetyczny filament do organów z drukarek 3D

Filament ten – czyli materiał, którym takie drukarki drukują – składa się z mikroskopijnych cząsteczek zawierających fragmenty DNA. Gdy wydrukuje się z ich pomocą organ łączą się one tworząc koloidalny żel, a DNA uprzednio może być przez lekarzy zaprogramowane tak aby tworzyć określone, bardziej złożone komórki i tkanki – a w efekcie gotowe do transplantacji organy w pełni zgodne z organizmem dawcy, a więc nie odrzucane przez niego.

Na razie jest problem takiej natury, że DNA jest bardzo niestabilne, a zatem może ono nie przetrwać w takim stanie wystarczająco długo aby stworzyć na przykład całą wątrobę, ale tu z pomocą przyjść może inny nowy wynalazek – syntetyczne DNA (XNA).

Wchodzimy zatem powoli w erę nad-człowieka, a być może nasze dzieci lub wnuki nie będą się już martwiły żadnymi problemami zdrowotnymi.

www.acs.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *