Genetycznie zmodyfikowane komary w walce z epidemią

W brazylijskim mieście Piracicaba wypuszczono na wolność miliony genetycznie zmodyfikowanych komarów. Celem takiego działania naukowców jest zmniejszenie lokalnej populacji tych stworzeń. Owady te przenoszą wirus dengi odpowiedzialny za chorobę, która od lat stanowi ogromny problem w Ameryce Południowej.

Genetycznie zmodyfikowane komary w walce z epidemią
Genetycznie zmodyfikowane komary w walce z epidemią

W Brazylii gwałtownie wzrosła liczba przypadków zakażenia dengą. Ministerstwo zdrowia tego kraju w styczniu bieżącego roku zarejestrowało około 41 tys. przypadków, mimo że w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 26 tys. Choroba ta to stały problem w Brazylii. Zazwyczaj nasila się w porze deszczowej, przypadającej na styczeń i luty. Aby rozwiązać ten problem naukowcy z Oxitec of Abingdon w Wielkiej Brytanii zmodyfikowali genom komarów roznoszących chorobę tak, by całe ich potomstwo umierało przed osiągnięciem dojrzałości. Dodatkowo dodano mutację powodującą świecenie owadów na czerwono, gdy te znajdą się w zasięgu promieni UV. Pozwala to na skuteczne monitorowanie liczebności populacji.

Redukcja liczebności komarów o 95% powinna wystarczyć, by liczba zachorowań została zmniejszona, jednak te przypuszczenia nie zostały jeszcze potwierdzone. Komary zostały wyhodowane i wypuszczone w Brazylii, a obecnie zbierane są dane na temat rezultatów projektu. Eksperci obawiają się, że to rozwiązanie jest tylko tymczasowe. Powodem są często spotykane wędrówki populacji. Oznacza to że ten sam gatunek komara, który został wyeliminowany w Brazylii, może przybyć ponownie z innej części kontynentu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *