Fascynujące eksperymenty przeprowadzają naukowcy z Uniwersytetu Princeton. Dzięki nim jesteśmy o krok od urealnienia się życia w przyszłości, w której będziemy korzystali z potęgi komputerów fotonicznych i badali zjawiska kwantowe w widzialnej skali.
Naukowcy z Princeton chcą stworzyć komputer funkcjonujący na wzór ludzkiego mózgu. Przeprowadzane przez nich eksperymenty zaowocowały budową pierwszej w historii fotonicznej sieci neuronowej.
W zbudowanym przez nich komputerze, syntetyczne neurony są bardzo lekkimi, przewodzącymi światło falowodami, umieszczonymi w krzemowym substracie. Każdy z nich przewodzi światło o innej długości fali, a moc światła mierzona jest później z pomocą lasera. Po odczytaniu informacji, laser wysyła fotony z powrotem do neuronów. W ten sposób przekazywane są informacje.
Naukowcy chwalą się, że system może rozwiązywać matematyczne równania różniczkowe 1960 razy szybciej, niż zwykły procesor. Zasada działania komputera fotonowego z Princeton jest dość prosta, składa się on bowiem zaledwie z 46 neuronów. Badacze jednak zapowiadają, że ich sieć neuronowa będzie sukcesywnie rozwijana.
Zastosowań dla tej technologii jest wiele. Prawdopodobnie w przyszłości będzie można dzięki niej znacznie rozszerzyć możliwości systemów sztucznej inteligencji.