Ewolucja w wyniku… trzęsienia ziemi

27 marca 1964 Alaskę nawiedziło #trzęsienie Ziemi o magnitudzie 9,2. Doszło do podniesienia się dna morskiego, a żyjące w słonych wodach #ciernik’i zostały uwięzione w słodkowodnych jeziorach. Okazuje się, że przez ten czas #ryby przystosowały się do nowych warunków życia, w słodkiej wodzie.

Ewolucja w wyniku... trzęsienia ziemi
Ewolucja w wyniku… trzęsienia ziemi

U wspomnianych cierników zmiany ewolucyjne uwidoczniły się w ciągu mniej niż 50 lat i były odpowiedzią na trzęsienie ziemi. Doszło u nich do ewolucyjnych zmian genetycznych, co uwidoczniło się zmianami w wyglądzie ich oczu, kształcie ich ciał, kolorze, rozmiarach kości oraz zewnętrznych zabezpieczeniach ciała przed nowymi wrogami ze słodkich wód.

Mówimy tutaj o ewolucji u cierników, która nastąpiła w ciągu dekad, a być może nawet szybciej. W niektórych populacjach zmiany zachodziły w czasie krótszym niż 10 lat. To pokazuje, że zmiany ewolucyjne mogą zachodzić szybko i prawdopodobnie odnosi się to również do innych organizmów – powiedział profesor Wiliam #Cresko z #UniversityofOregon (na zdjęciu powyżej).

Najwyraźniej #ewolucja może przyspieszać i zwalniać w zależności od potrzeb. #Życie posiada wręcz niesamowite zdolności adaptacyjne. #Zwierzęta mogą niemalże błyskawicznie reagować na zmiany środowiskowe, przystosowując się do nowych warunków życia.

phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *