ESA i Roskosmos zaczynają szukać śladów życia na Marsie

ExoMars jest jednym z najbardziej ambitnych projektów w całej historii podboju kosmosu. W tę fascynującą misję zaangażowani są także naukowcy z Polski, którzy uczestniczyli przy budowie orbitera i łazika.

ESA i Roskosmos zaczynają szukać śladów życia na Marsie

Misja składa się z dwóch tur. 14 marca rosyjska rakieta Proton-M wyniesie w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM” badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter „ExoMars Trace Gas Orbiter” poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem i procesami geologicznymi. Za dwa lata kolejna rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

Po dotarciu do Marsa łazik pobierze próbki gruntu do głębokości 2 metrów przy pomocy specjalnego wiertła. 6-kołowa maszyna będzie poruszać się po powierzchni Marsa z prędkością 70 metrów dziennie. Zadaniem instrumentów NOMAD i ACS, zamontowanych na pokładzie orbitera, będzie analiza wykonanych zdjęć i identyfikacja źródeł emisji gazów. Kamera CaSSIS (przygotowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN wraz z Creotech Instruments S.A.) będzie wykonywała kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa, w wysokiej rozdzielczości.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *