ESA chce zasiać życie na Księżycu

Na południowym biegunie Księżyca znajduje się krater Shackletona, w którym Europejska Agencja Kosmiczna planuje „zasiać” życie przy pomocy zautomatyzowanych robotów. Baza, która tam ma powstać stanie się punktem wypadowym w drodze człowieka na Marsa.

ESA chce zasiać życie na Księżycu
ESA chce zasiać życie na Księżycu

Baza księżycowa – nazywana przez romantycznie usposobionych naukowców „oazą na jałowej powierzchni Księżyca” – ma zajmować powierzchnię boiska do piłki nożnej w sercu 21-kilometrowego krateru otoczonego górami o wysokości dochodzącej do ponad 4 tysięcy metrów.

W kraterze tym odkryto spore zasoby lodu. Fakt ten znacząco ułatwiłby przemianę tego miejsca w oazę. Do wnętrza krateru nie dostaje się światło słoneczne, a temperatura w jego wnętrzu utrzymuje się na stałym poziomie „przyjemnych” -173 stopni Celsjusza.

Inżynierowie planują jednak zainstalować na krawędziach krateru wielkie zwierciadła odbijające światło słoneczne, które ogrzeją jego wnętrze i w ten sposób w bazie zapanuje nieco wyższa temperatura.

Naukowcy chcą, by doświadczenia zdobyte w trakcie prac w bazie na Księżycu zostały wykorzystane przy tworzeniu kolonii na Marsie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *