Energia wewnątrz i wokół nas

Czym tak naprawdę jesteśmy? Z czego się składamy? Co sprawia, że istniejemy w tej, a nie innej formie? Naukowcy odkrywają coraz głębsze poziomy budowy zarówno nas samych jak i tego co nas otacza.

Energia wewnątrz i wokół nas
Energia wewnątrz i wokół nas

W szkole uczono nas, że wszystko składa się z mikroskopijnych cząsteczek. Jednak nauka w ostatnich dziesięcioleciach udowodniła nam, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Bowiem każda cząsteczka składa się z atomów, a te z protonów i neutronów, które tworzą kwarki i leptony złożone z hadronów, które z kolei dzielą się na bariony i mezony itd. Gdy przyjrzymy się temu jeszcze bliżej, okazuje się, że na niższym poziomie wszystko składa się z pakietów energii.

Już ponad 60 lat temu Albert Einstein stwierdził – Wszyscy byliśmy w błędzie. To co nazywamy „materią” jest energią, której wibracja została spowolniona do poziomu odbieranego przez zmysły.

Energia ta stygnie, krzepnie i ewoluuje pod wpływem Pola Higgsa przyjmując postać obiektów, które powszechnie określa się właśnie mianem materii. Wszystko to brzmi skomplikowanie, jednak w bardzo przystępny sposób zostało pokazane i wyjaśnione w filmie dokumentalnym „Z czego jesteśmy” z cyklu „Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem”. Film ten z polskim lektorem możesz obejrzeć poniżej.

Nakręcono go jeszcze przed odkryciem Bozonu Higgsa, stąd w narracji jedynie domniemywa się jego istnienie i rozpatruje jako jedną z możliwości. Istnienie Bozonu Higgsa zostało potwierdzone w zeszłym roku w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą. Odkrycie to zostało uhonorowane nagrodą Nobla z fizyki dla Petera Higgsa i Françoisa Englerta.

Bozon Higgsa był to ostatni brakujący element Modelu Standardowego, czyli zbioru teorii opisujących zachowanie cząstek elementarnych budujących Wszechświat. Jego odkrycie przenosi ludzkość na kolejny poziom naukowej układanki. Dalsze badania w tej dziedzinie mogą potwierdzić takie koncepcje fizyczne jak supersymetria czy teoria strun oraz udowodnić ostatecznie, że zarówno my sami jak i wszystko wokół nas zbudowane jest z energii i wzajemnie na siebie oddziałuje.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *