Enceladus jest przyjazny dla życia

#Enceladus – szósty pod względem wielkości #księżyc #Saturn’a o średnicy około 500 kilometrów okazuje się być – obok Europy – jednym z miejsc w Układzie Słonecznym, na których – przynajmniej w teorii – mogło zakwitnąć #życie.

Enceladus jest przyjazny dla życia
Enceladus jest przyjazny dla życia

Księżyc już dawno temu powinien wypromieniować całe #ciepło które zgromadził w czasie powstawania Układu Słonecznego, ponieważ jest stosunkowo niewielki. Poza tym odbija 99% padającego na niego światła słonecznego, więc na ogrzanie przez #Słońce nie można liczyć. Enceladus jest jednak ogrzewany przez duże siły pływowe. Za ich powstawanie odpowiada #Dione – inny księżyc Saturna – z którym Enceladus pozostaje w tzw. rezonansie orbitalnym.

Pod lodową skorupą Enceladusa znajduje się #woda w stanie ciekłym, która czasami wydostaje się w kosmos dzięki gigantycznym erupcjom gejzerów. Jej skład stara się zbadać #sonda #Cassini. Podczas swoich przelotów nad powierzchnią Enceladusa zbierała jak najwięcej próbek maleńkich fragmentów lodu, w który zmienia się para wodna tryskająca z kosmicznych gejzerów. Wysokie pH wody Enceladusa wskazuje na to, że przez miliony lat reagowała ona z bogatym w #magnez i #żelazo skalistym jądrem Enceladusa. Na dnie jego księżycowego oceanu istnieją prawdopodobnie kominy hydrotermalne, czyli potencjalne miejsce powstania życia na naszej planecie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *