Enceladus jest przyjazny dla życia

#Enceladus – szósty pod względem wielkości #księżyc #Saturn’a o średnicy około 500 kilometrów okazuje się być – obok Europy – jednym z miejsc w Układzie Słonecznym, na których – przynajmniej w teorii – mogło zakwitnąć #życie.

Enceladus jest przyjazny dla życia
Enceladus jest przyjazny dla życia

Księżyc już dawno temu powinien wypromieniować całe #ciepło które zgromadził w czasie powstawania Układu Słonecznego, ponieważ jest stosunkowo niewielki. Poza tym odbija 99% padającego na niego światła słonecznego, więc na ogrzanie przez #Słońce nie można liczyć. Enceladus jest jednak ogrzewany przez duże siły pływowe. Za ich powstawanie odpowiada #Dione – inny księżyc Saturna – z którym Enceladus pozostaje w tzw. rezonansie orbitalnym.

Pod lodową skorupą Enceladusa znajduje się #woda w stanie ciekłym, która czasami wydostaje się w kosmos dzięki gigantycznym erupcjom gejzerów. Jej skład stara się zbadać #sonda #Cassini. Podczas swoich przelotów nad powierzchnią Enceladusa zbierała jak najwięcej próbek maleńkich fragmentów lodu, w który zmienia się para wodna tryskająca z kosmicznych gejzerów. Wysokie pH wody Enceladusa wskazuje na to, że przez miliony lat reagowała ona z bogatym w #magnez i #żelazo skalistym jądrem Enceladusa. Na dnie jego księżycowego oceanu istnieją prawdopodobnie kominy hydrotermalne, czyli potencjalne miejsce powstania życia na naszej planecie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *