Elektrownia pływowa powstanie w Szkocji

Na Bałtyku pływy praktycznie nie występują, ale w niektórych częściach świata niosą one ogromne ilości darmowej energii, które należy wykorzystać do wytworzenia energii elektrycznej. Szkoci już się tym zajęli.

Elektrownia pływowa powstanie w Szkocji

Dotychczas elektrownie pływowe nie zdobyły popularności. Produkują prąd zaledwie przez kilka godzin na dobę i w stosunku do uzyskiwanej mocy są drogie.

U wybrzeży Szkocji powstać ma nowa elektrownia pływowa. Kiedy w 2020 roku osiągnie pełną moc 398 MW, ma składać się z 269 turbin i zasilać w prąd nawet 175 tysięcy gospodarstw domowych.

elektrownia-plywowa-w-szkocji

Dotychczas położono na dnie oceanu kabel wysokiego napięcia oraz złożono i przygotowano do transportu na dno morskie cztery pierwsze turbiny. Maszyny, spośród których trzy wytworzyła firma Andritz Hydro Hammerfest, a jedną Atlantis Resources, ważą po 200 ton każda i mają moc 1,5 MW. Urządzenia przypominają nieco turbiny wiatrowe, jednak ze względu na większą gęstość wody, stosuje się w nich krótsze łopaty.

Pierwsze turbiny oczekują obecnie na nabrzeżu Nigg Energy Park na przetransportowanie ich na morze. Ogólnie Szkoci umieszczą na dnie oceanu 269 turbin.

atlantisresourcesltd.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *