Egzoplaneta podobna do Ziemi w pobliżu Proxima Centauri

Proxima Centauri jest najbliższym, kosmicznym sąsiadem Ziemi. Znajduje się w odległości 4,25 lat świetlnych od Ziemi. Za pomocą teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile astronomowie dostrzegli w jej pobliżu egzoplanetę podobną do Ziemi.

Egzoplaneta podobna do Ziemi w pobliżu Proxima Centauri
Egzoplaneta podobna do Ziemi w pobliżu Proxima Centauri

Oznacza to tyle, że jest planetą kamienną. Znajduje się ona w takiej odległości od swojej gwiazdy, że na jej powierzchni może występować woda w stanie płynnym, a zatem znajduje się w tzw. strefie zamieszkania.

Proxima Centauri jest trzecią gwiazdą bardzo ciekawego układu, znajduje się ona 0.2 roku świetlnego od układu podwójnego Alpha Centauri A i B, a do Ziemi bliżej jej o 0.12 roku świetlnego, co czyni z niej najbliższą Słońcu gwiazdę.

Niestety w tym przypadku musimy jeszcze poczekać na potwierdzenie odkrycia, tym bardziej, że dokonano go z pomocą tego samego teleskopu, który parę lat temu dał nam fałszywy alarm w przypadku Alpha Centauri Bb, wskazując na istnienie tam egzoplanety, której jednak nie ma.

Oficjalnego ogłoszenia potwierdzonego wyniku spodziewać się mamy pod koniec sierpnia, a na razie naukowcy nie chcą wydawać żadnych komentarzy by nie wywoływać przedwczesnej euforii. Jeśli jednak istnienie tej egzoplanety się potwierdzi – będziemy mieli wyraźny cel dla przyszłych misji badawczych. A w dalszej przyszłości być może także do kolonizacji?

spiegel.de

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *