Eagle 1 – solarny samochód studentów Politechniki Łódzkiej

Napędzany energią słoneczną pojazd studentów Politechniki Łódzkiej odbył w niedzielę swój pierwszy test drogowy. Samochód nazwany Eagle 1 skonstruowała ekipa Lodz Solar Team, która w październiku br. weźmie nim udział w elitarnym wyścigu aut solarnych World Solar Challenge, który odbędzie się w Australii.

Eagle 1 - solarny samochód studentów Politechniki Łódzkiej
Eagle 1 – solarny samochód studentów Politechniki Łódzkiej

W niedzielę Eagle 1 w samo południe wyruszył spod rektoratu PŁ w swoją pierwszą podróż – do Łęczycy. Nim jednak wehikuł Lodz Solar Team opuścił miasto, wykonał dwa postoje – najpierw przed łódzką katedrą, gdzie został poświęcony, później na ul. Piotrkowskiej, przed siedzibą Urzędu Miasta Łodzi, gdzie został zaprezentowany łodzianom.

Po tej prezentacji, samochód napędzany energią słoneczną ruszył w kierunku ul. Zgierskiej, w stronę drogi krajowej nr 1, którą miał dojechać do Łęczycy. Przez całą drogę, od momentu wyjazdu spod rektoratu PL, Eagle 1 eskortowały radiowozy policji.

Eagle 1 - solarny samochód studentów Politechniki Łódzkiej

Pojazd powstawał półtora roku. Napędzają go dwa silniki elektryczne zamontowane bezpośrednio w kołach, zasilane prądem pozyskiwanym z panelu słonecznego na dachu samochodu oraz z akumulatorów, które stanowią też zasilanie awaryjne na wypadek niepogody. Samochód waży około 400 kilogramów i osiąga prędkość około 100 km/h. W Australii będzie musiał pokonać 1500 kilometrów tamtejszych dróg, rywalizując z 40 podobnymi pojazdami z całego świata. Lodz Solar Team jest jedyną drużyną z Europy Wschodniej, która zakwalifikowała się do udziału w tej prestiżowej imprezie.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *