Dziwny sygnał z pobliskiej gwiazdy

Astronomowie pracujący przy Obserwatorium Kosmicznym Arecibo w Portoryko poinformowali o zarejestrowaniu dziwnych sygnałów emitowanych przez gwiazdę Ross 128, która znajduje się 11 lat świetlnych od Ziemi.

Sygnał ten przypomina swoją istotą słynny „Wow!” i wielu uważa, że mamy tu do czynienia z próbą nawiązania z nami kontaktu przez inteligentną obcą cywilizację. Naukowcy jednak, jak zwykle w przypadku takich odkryć, natychmiast ostudzili emocje.

„Gdybyście się zastanawiali, ponownie pojawiająca się hipoteza uwzględniająca obcych znajduje się na szarym końcu naszej listy zawierającej dużo lepsze wytłumaczenia obserwowanego zjawiska” – napisał na swoim blogu Abel Mendez, dyrektor Planetary Habitability Laboratory na Uniwersytecie Portoryko w Arecibo.

Ross 128 jest czerwonym karłem, znajduje się 11 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Panny i został odkryty w 1926 przez amerykańskiego astronoma Franka Elmore Rossa. Póki co świat nauki nie ma żadnych informacji na temat przyległego do tej gwiazdy układu planetarnego.

Kilka dni temu naukowcy z Obserwatorium Arecibo nawiązali współpracę z astronomami z programu SETI, w celu wykorzystania teleskopów Allen Telescope Array oraz Green Bank Telescope do obserwacji gwiazdy po raz drugi. Obserwacje zostały poczynione w ubiegłą niedzielę.

Wyniki analiz zebranych danych mają być opublikowane na dniach. Wtedy być może dowiemy się, czy są to sygnały podobne do rozbłysków słonecznych, sygnał wyemitowany przez inny obiekt w polu obserwacyjnym Ross 128, a może błysk z satelity krążącego wokół Ziemi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *