Dziwna megastruktura coraz dziwniejsza

KIC 8462582 zachowuje się nietypowo i nie ma sensownego wytłumaczenia tego przyczyny. Czyli ostatecznie wiemy, że nic nie wiemy o tym obiekcie…

Dziwna megastruktura coraz dziwniejsza

W październiku ubiegłego roku świat obiegła wiadomość dotycząca dziwnych zachowań gwiazdy KIC 8462852, która gwałtownie zmieniała swoją jasność. Naukowcy natychmiast zabrali się za bardziej szczegółowe jej obserwacje, wykorzystując do tego radioteleskop Allen Telescope Array (ATA).

Pierwsze przesłanki mówiły o odkryciu megastruktury, a to oznaczało, że prawdopodobnie udało się odkryć jedną ze sfer Dysona. Są to hipotetyczne obiekty opisane ponad 50 lat temu przez amerykańskiego fizyka Freemana Dysona. Obiekt tego typu, który teoretycznie może być zbudowany przez zaawansowaną cywilizację. Otaczać ma on gwiazdę, pobierając niemal 100% jej energii.

Zakładając, że obiekt taki miałby być zbudowany wokół naszego Słońca, to znajdując się w odległości 1 jednostki astronomicznej od niego, jego wewnętrzna powierzchnia musiałaby wynosić około 550 milionów razy więcej niż powierzchnia Ziemi.

Na takim obiekcie zaawansowane rasy mogłyby spokojnie egzystować przez tysiące lat, oczywiście po wcześniejszym przystosowaniu do takich warunków. Jednak w listopadzie naukowcy poinformowali, że może być to po prostu rój chłodnych komet, znajdujących się na bardzo długiej, ekscentrycznej orbicie wokół gwiazdy.

Uczeni z Yale badali historyczne dane na temat wspomnianej gwiazdy, użyli zdigitalizowanych fotografii nieba z archiwum Harvard University. Niestety nie znaleźli oni na nich nic niezwykłego. Jednak Schaefer jeszcze raz przejrzał stare dane, ale podzielił je na pięcioletnie okresy i uśrednił, szukając powolnych długoterminowych trendów. Po wielu analizach okazało się, że w latach 1890-1989 jasność gwiazdy zmniejszyła się o około 20 procent.

Schaefer wybrał się na Uniwersytet Harvarda, aby obejrzeć oryginały zdjęć, z których część znajduje się na szklanych płytach. Jako że jest on jednym z niewielu na świecie specjalistów od odpowiedniej ich interpretacji, potwierdził, że na oryginałach widać to samo, co na fotografiach. Obalił on teorię, jakoby gwiazdę przesłaniałyby komety, gdyż taka grupa musiałaby się składać z 648.000 obiektów o szerokości 200 kilometrów każdy, a to praktycznie niemożliwe.

Nowe badania poczynili również Ben Montet i Joshua Simon z Instytutu Carnegie. Okazuje się, że gwiazda KIC 8462852 w ciągu zaledwie ostatnich 4 lat straciła aż od 3 do 5 procent jakości. To pokazuje, że KIC 8462582 zachowuje się bardzo nietypowo, jednak nie ma sensownego wytłumaczenia tego, co może być tego przyczyną. Znaleźliśmy się więc w punkcie wyjścia.

sciencealert.com

Share

4 thoughts on “Dziwna megastruktura coraz dziwniejsza

  1. To tylko nam,mieszkańcom Ziemi wydaje się zbyt wielkie i niemożliwe. Bo w swojej ograniczonej wyobraźni i w wbitym do granic możliwości wybujałym ego myślimy ,że to my jesteśmy potężni,najwięksi ,nieograniczeni i niepokonani.A tu okaże się ,że pył na nogach innych mieszkańców Kosmosu ma większy rozmiar jak Ziemia ,łącznie z zarazkami mieszkającymi na Niej nazywanymi dumnie ludźmi.

  2. A nie może to być jakiś pulsar wciągany przez czarną dziurę ? Wtedy raz byłby ciemniejszy raz jaśniejszy a z racji czarnej dziury odbywało by się to w bardzo spowolnionym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *