Dyrektor FBI oskarża Polaków o współodpowiedzialność za Holokaust

Dyrektor FBI James Comey oskarża Polaków o współodpowiedzialność za Holokaust. Na słowa te zareagowała już listem polska ambasada w Waszyngtonie. Ostro skrytykował je też wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

Dyrektor FBI oskarża Polaków o współodpowiedzialność za Holokaust
Dyrektor FBI oskarża Polaków o współodpowiedzialność za Holokaust

Dyrektor FBI podkreślił, że zagłada Żydów podczas II wojny światowej „jest najbardziej znaczącym wydarzeniem w historii ludzkości”. Jak wyjaśniał, przejawia się to na dwa sposoby. Pierwszy – mówił Comey – dotyczy tego, że Holokaust był „najstraszliwszym pokazem w światowej historii nieludzkości”. Drugą przesłanką znaczenia Holokaustu jest to, że Coney jako dyrektor FBI nakazał wszystkim nowym agentom Federalnego Biura Śledczego, by obowiązkowo odwiedzali waszyngtońskie Muzeum.

James Comey mówił, że za „chorymi i złymi ludźmi”, sprawcami Holokaustu, szli także ludzie, którzy „kochali swoje rodziny, nosili zupę choremu sąsiadowi, chodzili do kościoła i wspierali cele charytatywne”. – Dobrzy ludzie pomogli zabić miliony – stwierdził szef FBI.

W jego ocenie, Holokaust pokazał, że jako ludzie „jesteśmy w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności, poddając się władzy grupy, jesteśmy w stanie przekonać się do prawie wszystkiego”. Jak dodał „w ich mniemaniu, mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić”.

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział natomiast, że tego typu wypowiedzi są niedopuszczalne. – Państwo polskie zawsze na nie reagowało i zawsze będzie reagować, była natychmiastowa reakcja ambasady w postaci listu do dyrektora FBI, gdzie jasno jest wytłumaczone, jak wyglądała historyczna rzeczywistość – powiedział Rafał Trzaskowski.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *