Duża asteroida przeleci w pobliżu Ziemi?

Już za kilka dni, 26 stycznia, w pobliżu Ziemi przeleci obiekt o średnicy 0,5 kilometra – asteroida 2004 BL86.

Duża asteroida przeleci w pobliżu Ziemi?
Duża asteroida przeleci w pobliżu Ziemi?

Asteroida minie naszą planetę w odległości 1,2 miliona kilometrów i będzie to najbliższe spotkanie z równie dużym obiektem przez kolejne 12 lat. Odległość pomiędzy Ziemią, a asteroidą będzie około 3-krotnie większa niż pomiędzy Ziemią a Księżycem. To na tyle blisko, że asteroida będzie widzialny za pomocą małego teleskopu lub silnych lornetek.

Dla astronomów to dobra okazja by przyjrzeć się bliżej asteroidom, a dla NASA to możliwość zebrania dodatkowych informacji przed planowanym przechwyceniem asteroidy.

W przeszłości ludzkość straciła jednak znacznie lepszą okazję. W 1967 roku w pobliżu Ziemi, również w odległości około 1,2 miliona kilometrów, pojawił się asteroida dziesięciokrotnie większy od 2004 BL86. Niestety, wówczas nikt nie miał o tym pojęcia. Obiekt został odkryty dopiero w 1999 roku – nadano mu wówczas oznaczenie 1999 RD32 – i dopiero obliczenia jego trajektorii wykazały, że 30 lat wcześniej przelatywał w pobliżu. Warto tutaj wspomnieć, że asteroida, który zabił dinozaury, był prawdopodobnie tylko dwukrotnie większy od 1999 RD32.

Asteroidy to bardzo interesujące obiekty, o których jednak niewiele wiemy. Dlatego też NASA planuje przyciągnięcie takiego obiektu w pobliże Ziemi i jego szczegółowe badania.

Geek

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *