Dubaj chce produkować 15% energii ze Słońca

Długoterminowe plany energetyczne Dubaju zakładają, że do 2030 energia słoneczna będzie zapewniała pokrycie 15% zapotrzebowania na energię elektryczną dla rosnącej wciąż arabskiej metropolii. Wcześniej władze w Dubaju planowały znacznie mniejsze zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii.

Dubaj chce produkować 15% energii ze Słońca
Dubaj chce produkować 15% energii ze Słońca

Przedtem ustalono, że udział energetyki solarnej w bilansie wyniesie 1% do 2020 roku i 5% w 2030 r. Plany te zostały zmienione ze względu na zmniejszenie kosztów wytwarzania energii ze Słońca. Obecnie możliwe jest stworzenie elektrowni solarnej o mocy od 100 do 200 MW.

Dyrektor Departamentu Energii Elektrycznej i wody Dubaju, Mohammed Al Tayer Saeed, powiedział, że skoro istnieje taka możliwość, należy ją zastosować. Budowa pierwszej elektrowni słonecznej planowana jest już do końca 2017 roku. Zużycie energii elektrycznej w Dubaju rośnie o 5% rocznie. Do roku 2021, władze planują zwiększenie mocy wytwórczych o 2,1 MW. Około 10% tego wzrostu będzie pokrywane z energii solarnej.

W planach władz Dubaju jest również budowa elektrowni węglowej w technologii czystego spalania. Ma ona osiągnąć moc 1,2 GW. Obecnie 99% zapotrzebowania na energię elektryczną Dubaju powstaje poprzez spalanie gazu ziemnego. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie, które są jednym z największych na świecie producentów ropy naftowej, pokrywają swoje potrzeby w zakresie zużycia gazu tylko w 50%, reszta surowca jest importowana.

zmianynaziemi

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *