Dojdzie do bratobójczej wojny sinic na Bałtyku

Toksyczne #sinice latem uniemożliwiają czasami #kąpiel’e w #Bałtyk’u. Remedium na nie mogą okazać się inne sinice i związki chemiczne wydzielane przez nie. Trudno je uzyskać, ale #nauka idzie naprzód i kiedyś mogą się one okazać zabójczą bronią przeciw „złym” sinicom.

Dojdzie do bratobójczej wojny sinic na Bałtyku
Dojdzie do bratobójczej wojny sinic na Bałtyku

Do zakwitów sinic w Bałtyku dochodzi latem, kiedy mają one pod dostatkiem światła i składników odżywczych. Niektóre szczepy sinic wydzielają substancje trujące. Objawy zatrucia to najczęściej #wymioty, #biegunka, #gorączka i wysypka na skórze. Rozległe zakwity sinic mogą też spowodować szkodliwy dla innych organizmów ubytek #tlen’u w wodzie morskiej.

Póki co nie posiadamy w zanadrzu metody do przeciwdziałania „sinicowemu” problemowi. Jednakże kuczem do uporania się z zakwitami toksycznych sinic może być #allelopatia, czyli mechanizm polegający na wydzielaniu substancji chemicznych jeden #organizm wpływający na inne gatunki. Związki wydzielane przez #Synechococcusinne powodują bardzo duży spadek liczby komórek innych sinic. W przypadku jednego gatunku, liczebność komórek spadła aż o połowę – mówi Kinga #Gergella – z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Sinice w Bałtyku
Sinice w Bałtyku

Gdyby #naukowcy wiedzieli, jak uzyskiwać poszczególne związki wydzielane przez „dobre” sinice, mieliby skuteczną metodę do walki z zakwitami „złych” sinic. Sinic jest dużo i można je pozyskiwać z naturalnych zbiorników. Są to związki naturalne, więc nie stwarzałyby zagrożenia dla środowiska, mogłyby być także bezpieczne dla ludzi. Byłby to więc sposób naturalny i tani – podkreśla Gergella.

Związki wydzielane przez „dobre” sinice mogą mieć więcej zastosowań niż tylko walka z zakwitami w Bałtyku. „Pojawiły się #badania, które pokazały, że mogą one zwalczać #bakterie, #wirusy i #grzyby. Hamują działanie gronkowca złocistego, pałeczki okrężnicy, laseczki siennej. Skoro wstrzymują proces fotosyntezy, to można ich używać też w rolnictwie do zwalczania #chwast’ów zamiast pestycydów czy szkodliwych środków ochrony roślin. Badań pokazujących ich potencjalne zastosowanie jest jeszcze niewiele” – wylicza młoda, zdolna badaczka.

Konkurs naukowy E(x)plory
Konkurs naukowy E(x)plory

Kinga Gergella podjęła współpracę z doktorantką Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dzisiaj pracuje pod naukowym okiem Małgorzaty Kupczyk-Skodowskiej i Sylwii Śliwińskiej. Jest laureatką specjalnej edycji konkursu naukowego E(x)plory. Na przełomie maja i czerwca 2016 roku będzie reprezentowała Polskę na konkursie #INESPO (International Environment & Sustainability Project Olympiad) w Holandii.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *