Dni Wszechświata są policzone

Astronomowie nie mają wątpliwości – dni Wszechświata są policzone. Według naukowców „już” za niecałe 3 miliardy lat dojdzie do Wielkiego Rozdarcia (Big Rip) co zaowocuje rozerwaniem wszystkiego, co znamy – począwszy od galaktyk, a na atomach kończąc.

Dni Wszechświata są policzone

Co to oznacza dla nas? Nic, gdyż wcześniej dojdzie do zniszczenia naszej planety (rozdęcie Słońca, które pochłonie Ziemię), więc ucieczka na inne planety jest dla nas większym problemem. Poza tym jest to przyszłość bardzo odległa, a nasze możliwości przeciwdziałania zniszczeniu wszechświata są absolutnie żadne. Mimo to naukowcy z Uniwersytetu Lizbońskiego przeanalizowali zgromadzone dane na temat Wszechświata i doszli do wniosku, że koniec nastąpi za 2,8 miliarda lat. Dojdzie wtedy do Wielkiego Rozdarcia. Bardzo popularna jest też hipoteza Wielkiego Kolapsu (Big Crunch), ale naukowców bardziej przekonuje ta pierwsza teoria.

Rozszerzanie się wszechświata zaowocuje w końcu rozerwaniem wszystkiego, co znamy, począwszy od galaktyk, a na atomach kończąc

Naukowcy doceniają potęgę siły odpowiadającej za rozszerzanie się Wszechświata. Zdaje się ona być coraz większa, a w kosmosie pojawia się również coraz więcej ciemnej materii (być może ciemnej materii nie przybywa, a tylko udoskonaleniu ulegają narzędzia i metody jej wykrywania, którymi się posługują – ale to temat na inną rozmowę). Tak czy owak naukowcy wieszczą, że kiedyś rozszerzanie się wszechświata zaowocuje w końcu rozerwaniem wszystkiego, co znamy, począwszy od galaktyk, a na atomach kończąc. Wcześniejsze scenariusze zakładały koniec za 22 miliardy lat. Aktualna korekta bazuje ponoć na bardziej szczegółowych danych na temat ciemnej materii.

No cóż – naukowcy muszą coś robić żeby brać za to pieniądze, chociażby było to coś tak irracjonalnego jak zabawa we współczesnego, podszytego naukową gadką Nostradamusa.

Share

4 thoughts on “Dni Wszechświata są policzone

  1. No cóż – naukowcy muszą coś robić żeby brać za to pieniądze, chociażby było to coś tak irracjonalnego jak zabawa we współczesnego, podszytego naukową gadką Nostradamusa.

    He he. To dobre…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *