Dni Japońskie 16 i 17 kwietnia w Łodzi

Pokazy teatru kabuki, robotów, łucznictwa, ceramiki, aikido i koncerty japońskiej muzyki – to tylko niektóre wydarzenia w programie „X Dni Japońskich”. Otwarte spotkania z kulturą, sztuką i filozofią Japonii odbędą się w Łodzi.

Dni Japońskie 16 i 17 kwietnia w Łodzi

Impreza została zorganizowana przez klub Yakumo-goto oraz wydział ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Jak poinformował w środę jego rzecznik Tomasz Boruszczak głównym celem wydarzenia jest promocja kultury japońskiej oraz współpracy łódzkiej uczelni z Japonią, a przede wszystkim programów wymiany międzynarodowej dla studentów i pracowników UŁ.

Dni Kraju Kwitnącej Wiśni rozpocznie sobotnie spotkanie z teatrem kabuki znanego m.in. z bogatej oprawy przedstawień i wyszukanej charakteryzacji aktorów. Na sobotę zaplanowano również pokazy: łucznictwa japońskiego kyudo oraz robotów startujących w zawodach „Sumo Challenge”, w trakcie których m.in. walczą one ze sobą, ścigają się, poszukują ukrytego celu czy pokonują tor przeszkód.

Będzie można też wysłuchać prelekcji o historii cosplayu, czyli – popularnego w Japonii – przebieraniu się za postaci z mangi czy gier komputerowych oraz zobaczyć stroje. Krystian Karolak z Uniwersytetu Łódzkiego opowie o japońskiej fascynacji filmem „Gwiezdne wojny”.

W niedzielę spotkanie z Krajem Kwitnącej Wiśni rozpocznie panel o Japończykach w Polsce. Moderatorem będzie Tomoyuki Miura, wieloletni pracownik firm japońskich w naszym kraju. Udział w panelu zapowiedzieli także: Hiroshi Kaneko, doktorant wydziału prawa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Takeshi Nakatani, przewodnik po Muzeum Auschwitz-Birkenau i Miho Iwata, artystka buto, choreograf i scenograf.

W programie znalazły się także warsztaty na temat ceramiki w technice raku, pokaz aikido, japońskiej kaligrafii i body paintingu, czyli sztuce malowania na ciele. Będzie można poznać zasady i zagrać w popularną – także w Japonii – grę planszową Go oraz wysłuchać m.in. koncertu muzyki na tradycyjnych instrumentach japońskich.

X Dni Japońskie odbędą się 16 i 17 kwietnia na wydziale ekonomiczno-socjologicznym UŁ.

Program

gazetaprawna.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *