Deep Storage Project

Zdaje nam się, że jesteśmy panami świata i nawet jeśli zginęlibyśmy wszyscy w wielkim kataklizmie – archeologowie nie mieliby problemów ze znalezieniem szczegółowych informacji na nasz temat. A to nieprawda – gdyż praktycznie w ciągu kilkuset tysięcy lat cała nasza wesoła „twórczość” (włącznie z najbardziej trwałymi izotopami przepadłaby pochłonięta przez cierpliwą naturę. Powstał jednak projekt, który ma na celu zachowanie wszelkich informacji o nas, jako gatunku – Deep Storage Project.

Deep Storage Project
Deep Storage Project

Na dno najgłębszego punktu oceanu – Rowu Mariańskiego (10911 metrów) trafiła stalowa rzeźba o rozmiarach 8 na 8 na 8 metrów. Rzeźba ta jest pełna próbek ludzkiej krwi i włosów – czyli źródła naszego DNA – pochodzących od ochotników z różnych miejsc naszego globu.

Po co to wszystko? Zdaniem autorów projektu przy nauce zmierzającej naprzód w tak ogromnym tempie może w przyszłości, tej bliższej – za 500 lat, czy dalszej – za 100 tysięcy lat, dojdzie do sytuacji gdy konieczna będzie druga szansa. I tę drugą szansę owe próbki mają zapewnić.

Projekt ten jest w równej mierze nauką co sztuką i ma on nam dawać do myślenia na temat przemijania, jak też naszej działalności na tej planecie zwanej Ziemią.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *