Dane zapisane w kryształach przetrwają 14 miliardów lat

Kryształy wykonane są z kwarcowego szkła, któremu nadano wyjątkową nanostrukturę. Naukowcy są w stanie w nich zapisać i odczytać dane zakodowane w pięciu wymiarach – oprócz pozycji w trzech wymiarach w grę wchodzi rozmiar i orientacja mikroskopijnych kropek.

Dane zapisane w kryształach przetrwają 14 miliardów lat

Mikroskopijne kropki zmieniają fakturę materiału na tyle, że zmienia się też sposób w jaki światło przez niego podróżuje oraz jego polaryzacja. Zapis danych odbywa się przy pomocy bardzo szybkiego lasera. Odczyt z kolei odbywa się za pomocą mikroskopu optycznego oraz polaryzatora.

Na niemalże wieczność udało się zapisać Powszechną Deklarację Praw Człowieka, brytyjską Wielką Kartę Swobód (Magna Carta), Biblię i Optykę Newtona. Finalnie jednak na jednej niewielkiej płytce zmieścić ma się 360 TB – czyli tyle ile zmieścimy na niemal 15.000 płytach Blu-ray. Ale to nie wszystko, bo dane mają być odporne na temperaturę nawet do tysiąca stopni Celsjusza i przetrwać mają nawet do 14 miliardów lat.

Zdaniem autorów nowego wynalazku w przyszłości może on służyć jako bezpieczne archiwum dla ogromnych ilości danych zastępując skutecznie twarde dyski czy używane jeszcze do zastosowań profesjonalnych taśmy magnetyczne.

southampton.ac.uk

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *