Cztery nowe pierwiastki zapełniły tablicę Mendelejewa

Dopiero co informowałem o tym, że Japończycy będą mieć swój #pierwiastek w tablicy #Mendelejew’a, a tu okazuje się, że przybędzie nie jeden, ale aż cztery nowe pierwiastki.

Cztery nowe pierwiastki zapełniły tablicę Mendelejewa

30 grudnia Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ( #IUPAC)ogłosiła, że rosyjsko-amerykańska współpraca dostarczyła wystarczających dowodów, aby zatwierdzić odkrycie pierwiastków 115, 117 i 118. IUPAC uznała też wniosek Japonii na odkrycia pierwiastka 113 przez naukowców z uniwersytetu #RIKEN (z miejscowości #Wako w pobliżu #Tokyo). Obie grupy syntetyzowały pierwiastki poprzez zderzanie lżejszych jąder i badanie rozpadu superciężkich pierwiastków promieniotwórczych, które w wyniku tych zderzeń następowały.

Japońscy #naukowcy pod kierownictwem Kosuke #Morita w #uniwersytet’u Riken nie kryli swojego szczęścia z decyzji IUPAC.

Japoński naukowiec - Kosuke Morita w uniwersytetu Riken
Japoński naukowiec – Kosuke Morita w uniwersytetu Riken

Specjalny raport na temat nowo odkrytych pierwiastków opublikowany zostanie w najbliższych dniach” – powiedział dyrektor wykonawczy Lynn IUPAC Soby. Oficjalne uznanie pierwiastków oznacza, że ich odkrywcy mają prawo nadać im nazwy i symbole. Pierwiastek 113 będzie pierwszym pierwiastkiem odkrytym i nazwanym przez naukowców w Azji i będzie prawie na pewno nosić nazwę #Nihon ( #Japonia).

sciencenews.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *