Czarne dziury to skomplikowane twory

Słońce – nasza dzienna gwiazda podobnie jak inne ciała, na które oddziałuje prawo grawitacji okrąża wspólny z galaktyką środek masy. Jest nim, według badań, super masywna czarna dziura, która stanowi centrum naszej galaktyki.

Czarne dziury to skomplikowane twory
Czarne dziury to skomplikowane twory

Czarne dziury to skomplikowane twory przerażającej kreatywności wszechświata. Nie można ich zauważyć bezpośrednio, ponieważ nie emitują, ani nie odbijają żadnego światła. A to z kolei sprawia, że są ciemne i na tle kosmicznej pustki raczej się nie wyróżniają. Naukowcy jednak znaleźli sposób na ich dostrzeżenie – jest nim efekt soczewkowania grawitacyjnego, który polega na zakrzywianiu wiązki światła emitowanego przez inne obiekty za pomocą masywnego ciała, którym jest np. czarna dziura.

Na wieść o samym pojęciu czarnej dziury naukowcom i wieszczom końca świata robi się gorąco, a gdy mówimy o super-masywnych czarnych dziurach to doprowadzamy ich do paniki. Spotkanie Ziemi i czarnej dziury skończyłoby się rozerwaniem planety na strzępy i jej pochłonięciem, a jeśli chodzi o super-masywną odmianę tego obiektu to można powiedzieć, że byłoby to jeszcze szybsze i bardziej spektakularne niż we wcześniej wspomnianym przypadku.

Jednak nie panikujmy, ponieważ na razie tak ekstremalne starcie nam nie grozi i raczej jeszcze przez długie tysiąclecia nam nie zagrozi. Jakiś czas temu naukowcy odkryli tajemniczy obłok gazu i pyłu oznaczony, jako „G2” – ów obiekt podążał z prędkością około 10 milionów kilometrów na godzinę w kierunku okolic wspomnianej wcześniej super masywnej czarnej dziury.

Naukowcy w związku z ryzykowną podróżą tego obiektu myśleli, że ulegnie on rozpadowi i zniknie w odmętach ciała stanowiącego centrum Drogi Mlecznej. Ku wielkiemu ich zdziwieniu „G2” jednak okazał się przetrwać tą dramatycznie niebezpieczną podróż i cały czas istnieje. Jego prędkość wzrosła do 12 milionów kilometrów na godzinę. Taki, a nie inny stan rzeczy skłonił środowisko naukowe do refleksji i aktualna wersja mówi, że w środku obłoku znajduje się ciało o dużej gęstości, którym może być młoda gwiazda, ale któż to naprawdę wie?

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *