Czarna dziura obracająca się niemal z prędkością światła

Międzynarodowy zespół astronomów przyjrzał się danym zebranym przez Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) dotyczącym supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w sercu galaktyki spiralnej NGC 1365. I okazało się, że obraca się ona z prędkością światła.

Czarna dziura obracająca się niemal z prędkością światła
Czarna dziura obracająca się niemal z prędkością światła

Astronomowie byli w stanie wykryć fale rentgenowskie emitowane w okolicach czarnej dziury przez znajdującą się w jej dysku akrecyjnym materię. Na podstawie zakłóceń w tym promieniowaniu udało się znaleźć także kolejne potwierdzenie ogólnej teorii względności Einsteina – fale te zostały po prostu zniekształcone przez niezwykle silną grawitację czarnej dziury obracającej się niemal z prędkością najwyższą z możliwych – prędkością światła.

Dziś ta czarna dziura ma masę 20 milionów razy większą niż Słońce lecz narodziła się dużo mniejsza, a z czasem pochłaniając gwiazdy i pył rozrastała się do dzisiejszych rozmiarów jednocześnie przyspieszając. Zdaniem badaczy ogromna prędkość obrotowa czarnej dziury wskazuje na fakt, że jej rozwój odbywał się raczej przez jednostajną, spokojną akrecję, a nie w wyniku losowych zdarzeń.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *