Cywilizacja Majów upadła z powodu susz i braku deszczu?

Warunki klimatyczne, a zwłaszcza długie susze, mogły być przyczyną upadku cywilizacji Majów – twierdzą amerykańscy naukowcy z uniwersytetów Rice i Louisiana State. Do takich wniosków doszli dzięki badaniom przeprowadzonym w rozpadlinie morskiej Great Blue Hole w Belize.

Cywilizacja Majów upadła z powodu susz i braku deszczu?
Cywilizacja Majów upadła z powodu susz i braku deszczu?

Naukowcy dokonali odwiertów i pobrali próbki sedymentów zarówno z wnętrza słynnej Great Blue Hole (Wielkiej Błękitnej Dziury) – uwielbianej przez nurków i turystów, 120-metrowej głębokości rozpadliny, jak i z rafy koralowej otaczającej laguny. Osady datowano na różne lata w okresie 800-1000 r. n.e., kiedy zaczął się powolny schyłek imperium Majów. W próbkach stwierdzono relatywnie niską obecność tytanu, co wskazuje na mniejszą ilość cyklonów tropikalnych nad Jukatanem w tamtych czasach.

Brak ulewnych deszczy i długie susze skutkował niskimi plonami kukurydzy, fasoli, manioku, batatów i innych upraw, którymi trudnili się rolniczy Majowie, co w dalszej kolejności przyczyniało się do klęsk głodu, niepokojów społecznych i wojen. Majowie z potęgi stawali się mniejszymi, izolowanymi grupami walczącymi o przetrwanie.

Amerykanie wskazują, że półwysep Jukatan cierpi na brak naturalnych źródeł wody pitnej i Majowie korzystali głównie z „deszczówki” gromadzącej się w cenotach (jaskiniach) lub studniach zwanych chultunes. Przedłużające się susze mogły szybko pozbawić Indian wody, którzy porzucali nawet najlepiej rozwinięte miasta i ruszali na poszukiwania żyźniejszych terenów.

Naukowcy tłumaczą w ten sposób upadek Tikal (dzisiejsza Gwatemala) znajdującego się niemal na tej samej szer. geograficznej, co Great Blue Hole, a tym samym na zbliżonym szlaku wędrówki cyklonów, oraz rozkwit w IX-XI w. miasta Chichén Itzá na północy Jukatanu, które miało przyjmować osadników z jałowego południa. Później nastąpił kolejny okres susz i choć Chichén Itzá przetrwało aż do przyjazdu hiszpańskich konkwistadorów w XVI w., to nigdy nie osiągnęło już dawnej świetności.

Naukowcy z uniwersytetu Rice w Houston i Louisiana State w Baton Rouge opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *