Ciekawy obłok protoplanetarny

Astronomowie przeglądający dane zebrane przez interferometr radiowy Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) trafili na ciekawy dysk protoplanetarny, w którym występuje wiele interesujących, złożonych substancji chemicznych.

ciekawy-oblok-protoplanetarny

Astronomowie zwrócili uwagę na potężną gwiazdę 2MASS J05264658-6848469 znajdującą się w Wielkim Obłoku Magellana. Wokół tej gwiazdy odkryto chmurę molekularną, którą otaczają złożone gazy.

I choć ich skład dość mocno różni się od składu Układu Słonecznego, to i tak jest to odkrycie ciekawe. Wskazuje ono, że zaawansowane procesy chemiczne mogą w przestrzeni kosmicznej zachodzić na najróżniejsze sposoby. Naukowcy sądzą, że różnice te wynikają z samego składu galaktyki, w której 2MASS J05264658-6848469 się znajduje. Wielki Obłok Magellana ma bowiem dużo wodoru i helu, ale relatywnie mało w nim innych pierwiastków.

Procesy chemiczne zachodzące w przestrzeni kosmicznej mogą mocno się różnić od tych, jakie zachodziły na Ziemi, a zatem inne układy planetarne mogą mieć zupełnie inny skład, a zatem ewentualne życie również może się znacznie różnić od życia ziemskiego.

eso.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *