Chiny wspomogą polski przemysł kosmiczny

Dzielnie rozwijająca się Polska Agencja Kosmiczna (PAK) owocnie współpracuje z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA). Teraz ta współpraca mocno się rozszerzy.

chiny-wspomoga-polski-przemysl-kosmiczny

Chiński rząd zadeklarował bowiem, że przekaże 20 milionów dolarów na projekty badawcze w sektorze kosmicznym i górniczym w naszym kraju. Najważniejsze, że to od Polaków będzie zależało, jakie projekty będą dofinansowane.

Nie jest tajemnicą, że polski przemysł kosmiczny potrzebuje zastrzyku energii w postaci nowych świetnych projektów badawczych, a to można osiągnąć tylko i wyłącznie sporym finansowaniem i cenną wiedzą, którą oferują chińscy naukowcy.

Z kolei specjaliści z Państwa Środka są zainteresowani naszymi technologiami wykorzystywanymi w górnictwie, gdyż są świadomi faktu, że w tych tematach jesteśmy ekspertami.

Zgodnie z umową o strategicznym partnerstwie i porozumieniem o współpracy naukowej, instytucją odpowiedzialną za współpracę po stronie polskiej, będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Może wydawać się, że 20 milionów dolarów to mało, jednak tak naprawdę za tę kwotę można zainicjować kilka lub kilkanaście małych projektów, w które zaangażować można uczniów, studentów czy młodych naukowców, stworzyć dla nich miejsca pracy oraz rozwoju, i wykorzystać potencjał w nich drzemiący.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *