Chiny testują hipersonicznego drona

Chiny rozwijają i zbroją się na potęgę, umacniając swoją pozycję w całej Azji. Armia Państwa Środka poinformowała właśnie o udanych testach hipersonicznego aparatu latającego, który jest zdolny do przenoszenia głowic jądrowych. Pojazd nosi oznaczenie WU-14 i jest bezpośrednim konkurentem amerykańskich projektów Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2) oraz Advanced Hypersonic Weapon (AHW).

Chiny testują hipersonicznego drona
Chiny testują hipersonicznego drona

Chiński wynalazek został zaprojektowany głównie po to, by przedrzeć się przez system obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych. WU-14 jest odpalany na szczycie rakiety balistycznej, z której zaczyna szybować, gdy osiągnie ona granicę kosmosu. Jest on czymś w rodzaju szybowca, jednak podczas lotu potrafi rozwinąć prędkość bliską 20 tysięcy km/h, co czyni go praktycznie nieuchwytnym. Gdy doda się do tego fakt przenoszenia głowic jądrowych, to mamy pojazd, który możne zrównać z ziemią każdy możliwy cel.

Państwo Środka pręży muskuły również przez trudną sytuację, jaka panuje na Morzu Południowochińskim. Chodzi tutaj o budowę sztucznych wysp, na których Chińczycy stawiają swoje bazy wojskowe. Oczywiście cel władz najbardziej licznego pod względem ludności kraju świata jest jasny, chodzi o to, co jest potrzebne do utrzymania wzrostu gospodarczego, a mianowicie o ropę i gaz.

Stany Zjednoczone mają teraz zagwozdkę, którą są Chiny, szybko rozwijające się na każdej możliwej płaszczyźnie.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *