Chiny stworzą największy na świecie akcelerator cząstek

#Chiny nie zamierzają ograniczać wydatków na naukę. Jednym z najambitniejszych projektów Państwa Środka ma być budowa największego na świecie akceleratora cząstek, przy którym genewski #LHC wydawać ma się małym, ubogim kuzynem. Budowa ta ruszyć ma już 5 lat.

Chiny stworzą największy na świecie akcelerator cząstek
Chiny stworzą największy na świecie akcelerator cząstek

Chińscy #naukowcy twierdzą, że głównym celem powstania tego urządzenia ma być lepsze zrozumienie działania bozonu Higgsa i jego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. Istnienie tej cząstki, którą przewidział w latach 60 XX wieku Brytyjczyk Peter #Higgs, udało się potwierdzić w zeszłym roku właśnie w LHC, a cząstka ta jest bardzo ważna, bo to właśnie ona nadawać ma masę pozostałej materii.

Projekt chińskiego akceleratora gotowy ma być już w przyszłym roku, a po ukończeniu #akcelerator ten ma generować miliony takich cząstek, dzięki czemu fizycy będą mogli je dokładnie przebadać.

Po ukończeniu akcelerator ma generować miliony cząstek bozonu Higgsa
Po ukończeniu akcelerator ma generować miliony cząstek bozonu Higgsa

To dobrze, że ktoś myśli o czymś takim, bo LHC, nawet mimo aktualizacji, zbliża się do swojego limitu energii kolizji. Chiński akcelerator – co podkreślają sami Chińczycy – jest tak naprawdę projektem #świat’owym, bo pomagać przy nim mają fizycy z całego świata. I projekt ten ma pracować także na rzecz całego świata.

Stephen Hawking twierdzi, że ludzkość może przetrwać tylko eksplorując WszechświatZ Bozonem Higgsa trzeba się będzie jednak obchodzić ostrożnie, bo jak w przedmowie do książki Starmus: 50 Years of Man in Space ostrzegał Stephen #Hawking – nieostrożna praca z nią grozi nam bowiem anihilacją całego wszechświata. Hawking w swoim artykule ostrzegł kolejne pokolenia fizyków aby z bozonem Higgsa obchodzili się jak z jajkiem – przy bardzo wysokich energiach (rzędu 100 miliardów gigaelektronowoltów – GeV) może stracić stabilność przez co cała #czasoprzestrzeń może zostać pochłonięta przez rozchodzącą się z prędkością światła tzw. prawdziwą próżnię.

Hawking w swoim artykule ostrzegł kolejne pokolenia fizyków aby z bozonem Higgsa obchodzili się jak z jajkiem
Hawking w swoim artykule ostrzegł kolejne pokolenia fizyków aby z bozonem Higgsa obchodzili się jak z jajkiem

Mówimy tu o kolejnych pokoleniach fizyków, bo dziś, nawet w planowanym przez Chińczyków akceleratorze nie będziemy nawet mogli zbliżyć się do takich energii (akcelerator osiągający taką energię musiałby być większy niż Ziemia), jednak musimy pamiętać o jego ostrzeżeniu – tym bardziej, że jeśli doszłoby do opisywanego przez niego zjawiska to nie dostaniemy żadnego ostrzeżenia – po prostu nagle wszystko przestanie istnieć (oczywiście wszystko w zasięgu tego zdarzenia – kwestią czasu jest jednak jak rozejdzie się ono po całym wszechświecie).

Jednak aby taki scenariusz w ogóle miał miejsce potwierdzić się musi kwantowa teoria pola, według której cały nasz wszechświat znajduje się w tzw. fałszywej próżni.

#wszechświat #energia geekweek.pl abc.net.au

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *