Chińczycy już od 2 lat mają teleskop na Księżycu

Dwa lata temu na powierzchni Księżyca wylądowała chińska #sonda #Change3. Mało kto jednak wiedział, że na pokładzie tej sondy znajdował się #teleskop, który – jak donoszą Chińczycy – działa doskonale.

Chińczycy już od 2 lat mają teleskop na Księżycu
Chińczycy już od 2 lat mają teleskop na Księżycu

Zaledwie 15-centymetrowy teleskop, który działa w zakresie ultrafioletu, jest pierwszym księżycowym urządzeniem tego typu zdalnie obsługiwanym z Ziemi. A umieszczenie go na Księżycu daje chińskim astronomom spore możliwości, nasz naturalny satelita nie posiada bowiem atmosfery, która pochłaniałaby albo rozpraszała #światło ultrafioletowe. Ponadto #Księżyc obraca się 27 razy wolniej od Ziemi dlatego teleskop może się dłużej przypatrywać jednemu punktowi na niebie.

Chińczycy ze swojego nowego teleskopu dość intensywnie korzystają – przez pierwsze półtora roku był on używany przez 2 tysiące godzin. I na razie działa on świetnie pomimo tego, że projektowany był z myślą o używaniu tylko przez rok. Dlatego chińscy #naukowcy będą chcieli przedłużyć jego misję, tak długo jak tylko będzie on sprawny.

Ponadto szykują się już oni do kolejnej księżycowej misji #Change4, która ma wystartować przed rokiem 2020.

#Chiny #astronomia #kosmos geekweek.pl arxiv.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *