Chińczycy chcą uwięzić planetoidę na orbicie księżyca

Chińczycy chcą rozpocząć erę kosmicznego górnictwa. Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (CAST) przedstawiła plany kilku misji na planetoidy, które mają rozpocząć się za 3 lata.

Chiny na cel wzięły planetoidę 99942 Apophis, czyli głaz mający rozmiary 325 metrów, jako o potencjalnym siewcy zagłady naszej planety. Obiekt przeleci bowiem bardzo blisko Ziemi w roku 2029 i 2036. Naukowcy chcą też bliżej przyjrzeć się planetoidzie węglowej o numerze 1996 FG3. Ma ona ok. 1,7 kilometra szerokości i znajduje się, podobnie jak Apophis, w grupie Apollo, czyli obiektów potencjalnie zagrażających naszej planecie. Niektórzy naukowcy uważają, że może ona skrywać tajemnicę powstania życia na Ziemi.

Chińczycy planują odwiedzić, z pomocą sond, jeszcze inne obiekty przelatujące blisko Ziemi, ale jeszcze dokładnie nie podano, o które konkretnie chodzi. Misje będą miały nie tylko wymiar naukowy, w trakcie których astronomowie przyjrzą się bliżej tym obiektom, oszacują związane z nimi zagrożenie czy możliwości ich neutralizacji, ale również z punktu widzenia kosmicznego górnictwa. Według przedstawionego kilka dni temu planu, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, w ramach misji realizowanej już w roku 2020, chce wylądować specjalnym statkiem kosmicznym na kosmicznej skale, odpalić silniki manewrujące i skierować obiekt na orbitę wokół Księżyca. Tam rozpocznie się eksploracja planetoidy pod kątem cennych surowców. Chociaż taka misja może pochłonąć setki miliardów dolarów, to jednak wydobyte ogromne ilości metali szlachetnych w pełni to pokryją, a nawet pozwolą zgromadzić Państwu Środka fundusze na kolejne karkołomne misje.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *