Chińczycy budują kwantową sieć satelitarną

Chiny intensywnie pracują nad budową kwantowej sieci satelitarnej, w której informacje byłyby zaszyfrowane w ten sposób, że praktycznie nie byłoby możliwości ich odczytania przez niepowołane osoby. Każda taka próba kończyłaby się bezpowrotnym zniszczeniem informacji, a jej nadawca byłby automatycznie informowany o takiej akcji.

Rok temu na orbitę trafił satelita Micius. Na jego pokładzie znalazł się kryształ, który generuje pary splątanych fotonów. Chińczycy przeprowadzili dość niezwykły eksperyment. W jego trakcie przesłano parę splątanych fotonów z orbity na powierzchnię ziemi do trzech stacji naziemnych oddalonych od siebie o ok. 1200 kilometrów. W zależności od położenia satelity, pary cząstek przebyły od 1600 do 2400 kilometrów. Jest to wielki sukces, gdyż dotychczas eksperymenty były prowadzone z sukcesem na odległość zaledwie 100 kilometrów.

Wcześniej obawiano się, że przebycie drogi fotonów z orbity do powierzchni może wpłynąć na ich splątanie. Jednak w trakcie eksperymentu nic takiego nie dostrzeżono. Chińczykom udało się więc stworzyć podwaliny do nowej, najbezpieczniejszej na świecie komunikacji opartej na technologii przesyłu informacji na ogromne odległości z wykorzystaniem zjawiska splątania kwantowego.

Państwo Środka planuje teraz wysłanie na orbitę kolejnych urządzeń, które pozwolą zwiększyć możliwości tej technologii, gdyż satelita Micius może poprawnie pracować tylko w nocy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *