Brakujący element jądra Ziemi

Jądro Ziemi składa się z niklu i żelaza (odpowiednio 10 i 85% jego masy), a naukowcy głowili się nad tym, co jest jego brakującym składnikiem. Po dekadach badań japońscy naukowcy trafili na pewien trop.

Eksperymenty prowadzone pod ogromnym ciśnieniem i w ogromnych temperaturach (w warunkach mających symulować warunki panujące we wnętrzu Ziemi) sugerują, że brakującym elementem jądra naszej planety jest krzem.

Ze względu na fakt, że człowiek dowiercił się na kilkanaście kilometrów wgłąb Ziemi – wszelkie badania dotyczące jej głębszych warstw musimy prowadzić w niebezpośredni sposób – między innymi poprzez mierzenie w jaki sposób rozchodzą się tam fale sejsmiczne. Japończycy swoje badania przeprowadzili właśnie w ten sposób, że w komorze ciśnieniowej odtwarzali warunki panujące w jądrze planety i sprawdzali na ile uzyskany wynik zgadza się z badaniami sejsmicznymi. Badania Japończyków wskazują na to, że stop ten (jądro wewnętrzne jest kulą zestalonego metalu o średnicy około 1200 kilometrów) ma około 5-procentową domieszkę krzemu.

Oczywiście nie daje to takiej pewności jak badania empiryczne, ale raczej nie zanosi się na to, byśmy w najbliższym czasie mieli dowiercić się choć trochę dalej, tym bardziej, że bardziej ciągnie nas w kosmos.

agu.confex.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *