Błoto na Marsie

Łazik Curiosity znalazł już na Marsie wyschnięte koryta rzek i niecki po jeziorach, a teraz trafił na pierwsze ślady zaschniętego błota na Czerwonej Planecie.

Łazik trafił na spękany grunt, który wygląda identycznie jak miejsca, w których wyschło błoto na Ziemi. Dokładniejsza jego analiza zdaje się potwierdzać pierwsze przypuszczenia – to ślady błota sprzed 3 miliardów lat. Została ona przykryta warstwami osadów i pyłów, które z czasem zostały zmiecione przez erozję odsłaniając charakterystyczny wzór. Łazik zbadał skład materiału, który wypełnia pęknięcia i okazało się, że jest tam zarówno pył i piasek jak i minerały, co wskazuje na to, że mógł mieć tu miejsce też inny proces – nacisk nanoszonych, grubych warstw pyłów doprowadził do pęknięć, którymi następnie popłynęła woda, wypełniając je z czasem minerałami.

Naukowcy sądzą, że w tym przypadku mogło zatem dojść do obu procesów, które wystąpiły w różnym czasie. Zatem potwierdza się, że w przeszłości Mars był planetą dużo bardziej podobną do Ziemi. Dlatego potencjalne załogowe misje na Czerwoną planetę coraz bardziej pobudzają naszą wyobraźnię.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *