Babilończycy umieli ustalić pozycję Jowisza

Astronomowie z antycznego Babilonu umieli wyśledzić pozycję Jowisza na ponad 2 tysiące lat przed stworzeniem pierwszego teleskopu.

Babilończycy umieli ustalić pozycję Jowisza
Babilończycy umieli ustalić pozycję Jowisza

Niezwykły jest także sposób w jaki to robili. Wykorzystywali oni bowiem do tego matematyczne techniki, które leżą dzisiaj u podstaw rachunku różniczkowego i całkowego. Odkrycia tego dokonano dzięki liczącej sobie pół wieku fotografii. Uwieczniono na niej coś, co okazało się być legendą do starożytnej, pochodzącej sprzed ponad 2 tysięcy lat, kamiennej tabliczki. Znajduje się na niej tajemniczy trapez wraz ze wzorami matematycznymi. Wiadome było, że Babilończycy znali geometrię, jednak jest tylko kilka znanych przypadków używania przez nich arytmetyki i zdjęcie sprzed pół wieku okazało się być właśnie jednym z nich.

Znaleziona w Uruk, a znajdująca się dziś w British Museum tabliczka, okazała się zawierać zaawansowany model matematyczny pozwalający ustalić dokładnie pozycję Jowisza. Jowisz, według Babilończyków, powiązany był ściśle z ówczesnym bóstwem – Mardukiem. Wpływać on miał na obfitość zbiorów, opadów, a nawet na ceny towarów.

sciencemag.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *