Audi wybiera się na Księżyc

Audi wybiera się na Księżyc i sprawdzi, czy Amerykanie rzeczywiście na nim wylądowali. Łazik Audi wyląduje tam, gdzie 44 lata temu astronauci misji Apollo 17 pozostawili łazik Moon Buggy.

Audi wybiera się na Księżyc

W roku 2007 Google ogłosił konkurs „Google Lunar XPRIZE”, którego celem było wysłanie na Księżyc pojazdu, bezpieczne osadzenie go na powierzchni, sprawienie by pojazd przejechał po Księżycu minimum 500 metrów i na koniec wysłał wysokiej jakości zdjęcia z tej podróży na Ziemię. Do konkursu stanęły 34 zespoły z całego świata. W tym technologicznym wyścigu pozostało 5 najlepszych teamów, w tym niemiecki zespół Part Time Scientists (PTScientists), który na swojego głównego partnera w konstruowaniu pojazdu wybrał Audi.

Koncern i naukowcy z PTScientists zbudowali łazik „Audi Lunar Quattro”, a także poruszający się autonomicznie księżycowy lądownik ALINA (Autonomus Landing and Navigation Module), którego zadaniem jest bezpieczny transport i osadzenie dwóch łazików na powierzchni Księżyca. Naukowcy PTScientists poinformowali, że po serii testów są gotowi do lotu na Księżyc. Start misji ma nastąpić pod koniec 2017 roku. Lądownik o ładowności 100 kilogramów wyniesiony zostanie na Księżyc rakietą Falcon 9 (SpaceX).

Oprócz dwóch łazików Audi, naukowcy PTScientists załadują do niego również sprzęt badawczy innych partnerów, w tym amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, europejskiej agencji kosmicznej ESA oraz Wikipedii.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *