Atmosfera Io regularnie się zapada

Io – jeden z księżyców Jowisza – to oziębłe pustkowie pokryte aktywnymi wulkanami, które zasypują powierzchnię materiałem złożonym z krzemianów oraz siarki i jej związków. Okazało się, że jego atmosfera regularnie się zapada.

Atmosfera Io regularnie się zapada
Atmosfera Io regularnie się zapada

Astronomowie z Southwest Research Institute zaobserwowali, że atmosfera Io ulega zapadnięciu za każdym razem, gdy księżyc ten zostaje przyćmiony przez wielkiego Jowisza. Tego rodzaju zaćmienie trwa na Io około 2 godzin. Gdy księżyc w jest pełni przykryty cieniem Jowisza, jego atmosfera zachowuje się jak przebity balon. Jednak, gdy tylko Io ponownie jest oświetlany przez Słońce – jego atmosfera wraca do stanu poprzedniego.

„To potwierdza, że atmosfera Io bezustannie zapada się i odtwarza, gdyż duża jej część opiera się na sublimacji lodu dwutlenku siarki.” – powiedział John Spencer z SwRI – „Choć hiperaktywne wulkany Io są głównym źródłem dwutlenku siarki, to promieniowanie słoneczne kontroluje ciśnienie atmosferyczne na co dzień, poprzez kontrolowanie temperatury lodu na powierzchni. Od dawna podejrzewaliśmy, że tak jest, ale dopiero teraz udało nam się to potwierdzić.”

Dotychczas badacze nie byli w stanie dostrzec atmosfery IO podczas zaćmienia. Teraz nareszcie się to udało, za sprawą możliwości ośmiometrowego teleskopu Gemini North na Hawajach oraz spektrografu Texas Echelon Cross Echelle Spectrograph (TEXES).

wiley.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *